Kryoterapie
- Kryoterapie je léčba hlubokým chladem, při níž se tělo pacienta vystavuje extrémně nízkým teplotám. Dohodnutou hranicí rozdělení terapie chladem na hypotermii a kryoterapii je používání teplot vyšších nebo nižších než -100°C. V případě teploty vyšší než -100°C hovoříme o léčbě chladem hypotermií a naopak teplotě nižší než -100°C hovoříme o stimulační kryoterapii nebo rovnou kryostimulaci.
- Léčba spočívá, mimo jiné, ve značném periferním překrvení těla. Překrvení, dosahující čtyřnásobných hodnot oproti stavu před započetím kryoterapie, trvá několik hodin a dochází při něm k výraznému zlepšení metabolismu tkání. Rychlejší vyplavování škodlivých produktů metabolismu především z myoskeletálního systému má za následek urychlení hojení zranění a odstraňování pozůstatků zánětů.
- Odstraňuje bolest. Po každé kůře (minimálně 10 aplikací) se dostavuje fáze, v níž se výrazně snižuje vnímání bolestivosti. Tento stav je vyvolán přímým působením chladu na receptory, zpomaluje se vedení nervových vláken a vyplavuje se více endorfinů. Kryoterapie tu tedy navozuje stav, kdy lze zvýšit intenzitu a efektivitu rehabilitace aniž by pacient pociťoval bolest.
- Kryoterapie vede ke snížení svalového tonusu. Důsledkem zpomalení práce nervů, příslušného ovlivnění gama motoneuronů, reaktivity Golgiho aparátu a mnoha dalších vlivů je rychlejší relaxace a rehabilitace svalového aparátu.
- Zvyšováním počtu T lymfocytů zlepšuje kryoterapie výkonnost imunitního systému.
- Kryoterapie příznivě ovlivňuje i psychiku. Nejen na fyzické, ale i na psychické zdraví má léčba pozitivní vliv. Výrazně totiž klesá hladina úzkosti a dráždivosti, zlepšují se rozhodovací procesy, pohybová a vizuální koordinace, lepší je i přesnost práce a emocionální kontrola, orientace v prostoru i přesnost myšlení.
Léčivé účinky kryoterapie
Sociální zařízení
Úleva od bolesti kloubů, svalů, vliv analgetického efektu po aplikaci lokální kryoterapie, snížení užívání farmakologických prostředků, znatelné zmírnění chronických bolestí, působí na degenerativní onemocnění kloubů, vhodná při artritickém postižení kloubů, vhodná při osteoporóze, účinná při kompenzaci dekubitů.
Revmatologie
Kryoterapie snižuje aktivitu zánětlivých procesů, pozitivně působí při degenerativních onemocněních kloubů, vhodná při artritickém postižení kloubů, dekompenzované osteoartróze – zejména se zánětlivou iritací a v léčbě chronických zánětlivých onemocnění, vhodná při osteoporóze.
Rehabilitace
Urychluje hojení po zranění pohybového aparátu až o 50%, napomáhá po operacích (šlach, vazů, kloubů apod.), snižuje svalové napětí a ulevuje od bolesti.
Ortopedie
Kryoterapie snižuje svalové napětí, urychluje hojení pooperačních a poúrazových stavů, zvyšuje hybnost v postižených končetinách, rozsah pohybu, působí proti zánětům.
Sportovní lékařství
Zmírňuje bolesti kloubního, vazivového a svalového aparátu vlivem intenzivního tréninku, léčí výrony, hematomy, natažené vazy a natržené svaly.
Dermatologie
Zmírňuje projevy lupénky a atopického ekzému, účinně pomáhá po kosmetických a plastických operacích (keloidní jizvy), dochází k výraznému prokrvení kůže, urychluje procesy hojení.
Neurologie
Vhodná při migrenózních stavech, vhodná u degenerativních onemocnění pohybového aparátu např. Bechtěrevova choroba, dále je vhodná ke zmírnění spasticity u spastických paréz různého původu, bolestech v zádech s paravertebrálními spasmy (bolesti způsobené zvýšeným napětím zádových svalů), navození analgezie (snížení bolestivosti) při kořenových syndromech, účinná při svalových kontrakturách, doporučuje se při chronických zánětlivých onemocněních kloubů a zad.
Lokální kryoterapie
- Lokální kryoterapie se úspěšně využívá při terapii lokálních, zánětlivých, revmatických onemocnění, entezopatií a bolestivých úponů, při léčbě úrazů pohybového aparátu (zlomeniny, vymknutí, vykloubení, natažení či natržení šlach a svalů), revmatizmu měkké tkáně, diskopatií, myalgií, dále u degenerativních změn, akutního lumboischiadického syndromu, atd. Působení chladné páry vycházející z hubice přístroje lze rovněž využít pro zmírnění následků popálenin.
- Terapeutický efekt lokální kryoterapie spočívá v chladové blokádě kožních receptorů, která vede ke snížení vnímání bolesti v postiženém místě (toto vede ke snížení dávek farmakologických prostředků, v případě přidružených zdravotních obtíží). Omezená funkce a pohyblivost postižených kloubů se při aplikaci lokální kryoterapie výrazně zlepšuje. Otoky nejen zánětlivého, ale i traumatického původu se díky zlepšenému transportu lymfatickými cévami zmenšují. Snížená tkáňová teplota vede přímo k potlačení zánětlivého procesu snížením počtu leukocytů a aktivity kolagenázy v místě zánětu. Po počáteční vazokonstrikci, která je doprovázena zvýšeným svalovým tonusem, následně pozorujeme vazodilataci a dlouhodobější relaxaci muskulatury.
- Velmi vhodné je také tuto metodu používat při léčení zánětu kloubních vazů a šlach, při poškození kloubů, měkkých tkání a změnách, které způsobují přetížení svalově šlachového aparátu. Zmenšení bolestí je důležitým cílem a úlohou před zahájením intenzivní rehabilitace. Je dokázáno, že léčba chladem umožňuje pacientům návrat k úplné fyzické aktivitě po poškození kloubního vazu průměrně o 15 dní dříve než při využití standardních terapeutických postupů.
- Kryoterapeutický zákrok je nutné minimálně 10x opakovat a provádět kontinuálně vždy 1x denně. Pro urychlené odstranění zdravotních potíží může být chlad aplikován i několikrát denně, vždy však s časovou prodlevou alespoň 2 hodin. Poté je možné zákrok opakovat, vždy však s přihlédnutím k subjektivním pocitům ošetřovaného.